O mnie

Obecnie jestem posłem na Sejm RP VIII kadencji i wiceprzewodniczącym Komisji ds. UE,  analitykiem i wykładowcą akademickim.

W rządzie Ewy Kopacz byłem wiceministrem Spraw Zagranicznych ds. Unii Europejskiej oraz pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. Rady Europejskiej. W praktyce oznaczało to, że odpowiadałem za politykę europejską rządu prowadząc w imieniu Pani Premier najważniejsze z punktu widzenia Unii Europejskiej negocjacje. Moim zadaniem była również koordynacja prac wszystkich resortów, które zaangażowane są w prace na poziomie UE.

W rządzie Donalda Tuska byłem ministrem Administracji i Cyfryzacji (2013-2014). Zajmowałem się sprawami cyfryzacji, m.in.: ochroną danych osobowych w sieci, cyberbezpieczeństwem i dostępnością treści w Internecie dla niepełnosprawnych. W działce administracji byłem przede wszystkim odpowiedzialny za współpracę z samorządami (Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego), nadzór nad wojewodami, a także niesienie pomocy poszkodowanym przez powodzie czy gwałtowne zjawiska meteorologiczne.

W Parlamencie Europejskim (2009-2013) byłem członkiem Komisji Konstytucyjnej. Do moich najważniejszych zadań należał udział w negocjacjach wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020, z którego do Polski trafi 400 mld złotych. Pracowałem także w Komisji Rynku Wewnętrznego oraz Ochrony Konsumentów.

Zanim zostałem wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego byłem doradcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, Jacka Saryusz-Wolskiego oraz delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim (2004-2009). Jestem również wykładowcą akademickim w Collegium Civitas w Warszawie (od 2000 roku), wykładałem też w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (1998-2009). Przez wiele lat byłem również analitykiem w Centrum Europejskim – Natolin.

W latach 2000-2001 pracowałem jako doradca Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa UKIE. Wcześniej, (od 1995 roku), byłem tłumaczem symultanicznym i nauczycielem języka angielskiego.

WYKSZTAŁCENIE

Doktorat na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych otrzymałem w 2004 roku, za pracę zatytułowaną “Dynamika reform systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej”. Jestem absolwentem Kolegium Europejskiego (Collège d’Europe) w Natolinie (1997) oraz na Uniwersytecie Warszawskim Instytutu Stosunków Międzynarodowych, studiowałem także na Wydziale Filologii Angielskiej (1991-1996). Uzyskałem stypendium Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem w Paryżu (2002) i Uniwersytetu w Oxfordzie (1996).

 Uśmiechnięty Rafał Trzaskowski

Uczyłem się także w Stanach Zjednoczonych – Cranbrook-Kingswood High School (1990-91) oraz w Australii Marcellin College w Sydney (1987). Ukończyłem Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie (1987-1990). Znam języki obce: angielski, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.

 

Prywatnie

Urodziłem się 17 stycznia 1972 roku na warszawskim Powiślu z matki warszawianki i ojca z Krakowa. Ojciec był jazzmanem, kompozytorem i pianistą. Prowadził m. in. Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 w Warszawie. Rodzina ze strony matki od pokoleń związana jest z Warszawą. Wuj, brat matki, Andrzej Arens, poległ w pierwszej godzinie Powstania Warszawskiego. Ciotka – siostra matki – Izabella Skrońska z domu Arens, była łączniczką Komendy Głównej AK.

DZIECIŃSTWO, „REJ” I „SOLIDARNOŚĆ”

Jako dzieciak zagrałem w filmie “Nasze podwórko”. Rok 1989 to moje pierwsze doświadczenie polityczne, jeśli nie liczyć licznych ucieczek przed Zomowcami na alternatywnych obchodach różnych narodowych rocznic. W trakcie nauki w liceum im. Mikołaja Reja pracowałem jako wolontariusz w biurze Solidarności “Niespodzianka” na Placu Konstytucji w Warszawie – byłem tłumaczem. Członkowie delegacji amerykańskiego Kongresu, którzy przyjechali obserwować wybory w 1990 r., postanowili dać mi szansę i zorganizowali mi stypendium w liceum Cranbrook-Kingswood w Bloomfield Hills.

STUDIA

Po powrocie ze Stanów zamiast na wymarzone prawo poszedłem na anglistykę… i dobrze zrobiłem. Równolegle studiowałem stosunki międzynarodowe, aby wreszcie zrealizować swoje marzenie o pracy w dyplomacji. Po stypendium w Oxfordzie, zdecydowałem się na Kolegium Europejskie w Natolinie.

MOJA ŻONA

Gosię spotkałem w 1997 roku podczas studiów w Natolinie, była siostrą mojego kolegi. Pobraliśmy się w 2002 roku. Mamy dwójkę dzieciaków. Ola urodziła się w Barbórkę 2004r., Staś podczas wieczoru wyborczego w 2009 roku.

HOBBY

W mojej rodzinie pasją przekazywaną z pokolenia na pokolenie są książki. Kolekcjonuję też płyty. Uwielbiam sporty, które uprawia się na świeżym powietrzu. Na nartach nauczyłem się jeździć, gdy miałem 3 lata. Zimą każdą wolną chwilę spędzam w górach. Latem narty zamieniam na deskę windsurfingową i nurkuję.